Do niedawna Blockchain był znany bardziej jako technologia napędzająca Bitcoin, jednak branża nieruchomości komercyjnych (CRE) coraz bardziej jest świadoma rewolucyjności i nieuchronności tego rodzaju rozwiązań w przyszłości zarządzania nieruchomościami
Blockchain ma olbrzymi potencjał być kompletnie zmienić ten rynek i przekształcić podstawowe operacje związane z nieruchomościami, takie kupno, sprzedaż, finansowanie, leasing i zarządzanie obiektami.
W jaki sposób?
Branża nieruchomości komercyjnych (CRE) składa się z wielu różnych rodzajów dostawców usług – od firm zarządzającymi nieruchomościami, maklerskich, banków po innego rodzaju pożyczkodawców. Kiedy mają miejsce transakcje w grę wchodzą różnego rodzaju podmioty, wymagające szerokiego udostępniania oficjalnych dokumentów majątkowych i informacji finansowych, które wymagają zatwierdzenia.
Wymagania dotyczące sprawdzania poprawności wszystkich informacji u wszystkich stron spowalniają szybkość każdej transakcji, co może potrwać kilka tygodni lub miesięcy. Wiele firm CRE decyduje się na Blockchain, aby przyspieszyć czasy realizacji, zmniejszyć błędy i zwiększyć przejrzystość każdej transakcji.
Według raportu Deloitte Center for Financial Services główne obszary obecnych problemów branży nieruchomości komercyjnych skupiają się na:
- Nieefektywnym procesie wyszukiwania nieruchomości ze względu na pofragmentowane dane z ofert.
- Czasochłonnym, głównie papierowym procesie due diligence.
- Złożoności w zarządzaniu bieżącym najmem, umowami, operacjami związanymi z nieruchomościami i przepływami pieniężnymi.
- Braku danych, w czasie rzeczywistym, co bardzo ogranicza zdolności podejmowania decyzji przez kierownictwo.
Jaką wartość tworzy technologia Blockchain?
1/ SZYBSZE TRANSAKCJE. Umożliwia rozliczenie zarejestrowanych transakcji niemal w czasie rzeczywistym
2/ BEZ POŚREDNIKÓW. Wykorzystując dowód kryptograficzny umożliwia dowolnym dwóm stronom przeprowadzanie transakcji bezpośrednio między sobą, bez konieczności korzystania z zaufanej strony trzeciej.
3/ BEZPIECZEŃSTWO. Rozproszona sieć peer-to-peer rejestruje każdą publiczną historię transakcji w internecie. Dzięki Blockchain każda informacja na temat nieruchomości będzie dostępna w tym samym miejscu, a nie w wielu domenach fizycznych i cyfrowych.
4/ NIEPODWAŻALNOŚĆ WARUNKÓW. Blockchain zawiera pewny i weryfikowalny zapis każdej transakcji kiedykolwiek stworzonej, co zmniejsza ryzyko podwójnych wydatków, oszustw, nadużyć i manipulacja transakcjami. Informacje w Blockchainie są zapisane nieodwracalnie i nie da się ich sfałszować ani usunąć bez autoryzacji.
5/ RENTOWNOŚĆ. Eliminacja wielu tradycyjnych procesów i formalności wprowadza firmę w nowy świat rzeczywistej oceny rentowności aktywów, przepływów pieniężnych, operacji związanych z wieloma interesariuszami.
Tworzenie sieci biznesowych, w których wszyscy odnoszą korzyści
Wdrożenie systemu wymaga od firm świadomości i gotowości na przegląd aktualnie istniejących systemów oraz interoperacyjność z różnymi systemami technologicznymi używanymi przez różnych interesariuszy transakcji nieruchomości komercyjnych.
Przyszłościowo myślące przedsiębiorstwa już wspólnie odmieniają oblicze swoich branż z pomocą Blockchain, tworząc sieci biznesowe oparte na:
- Wspólnej bazie danych
Współdzielone bazy danych mają kluczowe znaczenie dla transakcji leasingu oraz kupna i sprzedaży. W transakcjach i zarządzaniu nieruchomościami zaangażowanych jest kilka podmiotów, takich jak właściciele, najemcy, operatorzy, pożyczkodawcy, inwestorzy i usługodawcy, którzy zapewniają, uzyskują dostęp i modyfikują różnorodne informacje.
- Przejrzystości i minimalizacji ryzyka
Niejednokrotnie uczestnicy transakcji są dla siebie nowi, co niesie ryzyko braku integralności przekazywanych danych, czy zwykłej, niestety, niestaranności w przekazywaniu informacji. Blockchain może pomóc zmniejszyć ryzyko dzięki tożsamości cyfrowej i większej przejrzystości systemów do prowadzenia ewidencji na przykład praw do nieruchomości, zastawów, finansowania i dzierżawy.
- Bezpieczeństwu transakcji przy pomocy smart kontraktów
Wiele transakcji dotyczących nieruchomości ma klauzule warunkowe i można je wykonać za pomocą smart kontraktów. Na przykład zawarcie transakcji kupna-sprzedaży może być uzależnione od zgody na pożyczkę lub potwierdzenie własności. Ta kontrola nad zależnościami transakcyjnymi daje poczucie kontroli i bezpieczeństwa rozwoju biznesu na rynkach cyfrowych.
„Blockchain jest dźwigną dla branży nieruchomości komercyjnych, która umożliwi cyfryzację wielu tradycyjnych procesów, po to, by w przyszłości robić rzeczy szybciej, lepiej i wydajniej. Niezależnie od tego, czy chodzi o sprzedaż nieruchomości, zarządzanie procesem wynajmu krótko i długoterminowego czy też o nowe modele inwestycyjne – takie jak inteligentne umowy inwestycyjne dotyczące dzielenia się przychodami z najmu . W skrócie, Blockchain to warunek wstępny do tworzenia zaufanych relacji biznesowych i nowych strumieni przychodowych na obecnych i przyszłych rynkach cyfrowych.” – Paweł Paluchowski, Prezes VARSEDGE i Hawe Telekom
Z biegiem czasu implementacja blockchain w branży nieruchomości komercyjnych może mieć jeszcze szerszy wpływ, ponieważ będzie powiązana z usługami użyteczności publicznej, takimi jak inteligentny parking, rachunki za odpady, wodę i energię oraz wszystkimi, które umożliwiają również zarządzanie miastem w oparciu o dane (Smart City).
Źródła:
Blockchain in commercial real estate The future is here! Deloitte Center for Financial Services