Rozrywka to jedna z branż, która pozostanie z nami bez względu na wszystko. Istnieje w końcu tak długo, jak istnieje ludzkość. Ale… Extended Entertainment wprowadza nas w kompletnie nowy wymiar.
Obecnie korzystamy z rozrywki inaczej, niż kiedyś. Chcemy jej doświadczać w dowolnym czasie i miejscu. Smartfony stały się podręcznymi komputerami, a komputery i telewizory (szersze i elastyczne ekrany, gogle VR, kontrolery, wysokiej jakości sound systemy) przejęły funkcję tego, co niedawno dostarczały nam kina, salony gier czy centra rozrywki.
Mark Zuckerberg na konferencji F8 w 2017 roku wyraził opinie, że rzeczywistość rozszerzona już wkrótce zabije telewizję jako taką.
A co takiego wyjątkowego daje 5G?
5G to nowe, sensualne interakcje z użytkownikiem
W kontekście rozrywki technologia 5G może umożliwić osiągnięcie większego realizmu w rzeczywistości wirtualnej (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR). Dzięki rozwojowi urządzeń haptycznych może przybliżyć nas do wirtualnego odczuwania zmysłów takich jak dotyk czy węch. Ten sposób interakcji zmienia role widza w wydarzeniach na żywo.
Już dziś ponad 70% użytkowników urządzeń mobilnych na świecie konsumuje treści wideo na smartfonach podłączonych do internetu 3G bądź 4G. Wdrożenie technologii mobilnej piątej generacji odkryje przed użytkownikami nowy rodzaj zaangażowania w treści. Będą to doświadczenia immersyjne, gdzie użytkownik, z punktu widzenia odbiorcy treści, będzie miał szansę stać się także ich współtwórcą.
Kiedy widz staje się współtwórcą …
Sport, festiwale, gaming zyskają nowy wymiar
Takie obietnice kierowane są już dziś w kontekście sportu i koncertów. Mówi się bowiem o zajmowaniu „najlepszego możliwego miejsca” – będąc w domu, widz będzie miał możliwość (za pomocą AR lub VR) przeniesienia się na stadion, sceny koncertowe czy hale widowiskowe. Dostęp do różnych ujęć kamery, możliwość powtarzania fragmentów meczu lub koncertu może pozwolić poczuć prawdziwą atmosferę wydarzenia.
Za sprawą minimalnych opóźnień w 5G i urządzeń VR, miłośnicy e-sportu i e-gamingu, będą widzieć dokładnie odwzorowane ruchy zawodnika w wirtualnej przestrzeni, co pozwoli na zaciętą rozgrywkę oko w oko z wieloma graczami przebywającymi w różnych miejscach.
Nastąpi rozwój chmurowych platform gamingowych, które umożliwią natychmiastowy dostęp do gier komputerowych, bez potrzeby pobierania ich na urządzenie. Interaktywność gier wejdzie na nieznany dotąd poziom. A okulary AR sprawią, że otaczająca nas przestrzeń stanie się wielkim polem gry…
Wspólne przeżycia w czasie rzeczywistym na żywo i na żadanie
Koncerty, premiery filmowe, wydarzenia sportowe, gry partycypacyjne i wszelkiego rodzaju działania oparte na lokalizacji będą odbywać się w czasie rzeczywistym, w różnych strefach czasowych i na różnych kontynentach, ku radości prawdziwie globalnej publiczności.
- Gaming ma szansę znaleźć się w czołówce innowacji opartych na technologii 5G. Gry AR do 2028 roku będą stanowić ponad 90% przychodów z wykorzystania technologii 5G w AR i generować będą zyski rzędu 96 miliardów dolarów w ujęciu globalnym. W Polsce jest 16 milionów graczy, a wartość rynku gamingowego szacowana jest na 596 milionów dolarów. 96% gier produkowanych w Polsce jest eksportowanych na zagraniczne rynki.
Źródła:
5G w ujęciu społecznym, Infuture Institute, Gdański, 2021 www. infuture.institute/raporty/
Key Findings 5G Economics of Entertainment Report / www.newsroom.intel.com